"По чехли" до градската баня

Или как да разширим мрежата от пешеходно достъпни пространства във Варна

Местонахождение на обществената територия: ул. „Стефан Стамболов“ - отсечката между бул. “Княз Борис I” и “Централната баня” - ръкав на пешеходната улица.
Състояние в момента: Пространството е с атрактивни партерни помещения, заведения, магазини и работилници. Улицата е живописна, сенчеста и добре озеленена. Погледната откъм бул. “Княз Борис I“ се спуска стръмно надолу, като погледът се спира в купола на централната баня. Тази част от улицата приютява малко на брой паркоместа и тяхното ограничаване би освободило ценна площ, която да се използва от гражданите и местния бизнес, без това да наруши градската мобилност.

Проекто-идея: Да се разшири мрежата от пешеходно достъпни пространства във Варна. Да се ограничи/намали паркирането в участъка на ул. „Стефан Стамболов“ - между бул. “Княз Борис I” и “Централната баня”. Да се облагороди уличната настилка и озелени. Да се добави градска мебел, осветление и възможности за сядане. Да се даде възможност уличното пространство да бъде активно използвано от граждани, а собствениците, местният бизнес да се възползват от активната връзка на улицата с партерните пространства.
За автора: Архитект Максим Недков е роден през 1989 г. в град Варна. През 2008 г. заминава за Мюнхен и през 2014 г. се дипломира като архитект в Технически университет Мюнхен. Като студент работи в Катедра по носещи конструкции при проф. Райнер Бартел и в архитектурно бюро „Ланц Архитектен“. През 2014 г. започва работа като архитект в проектантско бюро „Ланц Архитектен“, по проект BWM Classic. През 2016 г. се завръща във Варна и работи като технически ръководител. От 2017 г. е архитект на свободна практика. За контакт: maxi_m@abv.bg.
Очакваме и вашите предложения за инициативата „Как изглежда ЕкоВарна“ на ел. адрес: ecovarna.info@gmail.com.
Проектите трябва:
- да осигуряват баланс между природните и антропогенните фактори и да създават предпоставки за устойчиво развитие на Варна;
-да съдържат кратка обяснителна част за местонахождението на обществената територия, сегашното й състояние и визия за бъдещото й развитие;
- да бъдат придружени с визуализация - снимка на настоящото състояние на мястото и цветна скица, схема на бъдещото;
- да са придружени с кратко CV на автора;
Проектите ще бъдат публикувани в рубриката „Актуално“, категория „Екоград“, на сайта ecovarna.info (след обновяването му). След приключването на инициативата (до набирането на 12 проекто-идеи) ще бъдат внесени в Съюза на архитектите - дружество Варна. Всички 12 идеи „Как изглежда ЕкоВарна“ ще бъдат представени в официална изложба по време на гражданския форум „Конференция по демокрация 2021“, който се провежда ежегодно в последната събота на февруари.
„Как изглежда ЕкоВарна“ е част от инициативата "Активни за устройване на общественипространства".

Този материал е създаден с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този материал отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.


Коментари